FOR IMMEDIATE RELEASE

May 2, 2017. Sobocice, Czech Republic. Panda Plus s.r.o. announces the launch in Czech Republic of Vetimmune PI, an immunomodulatory veterinary product manufactured by Sass & Sass, Inc. (USA). Vetimmune PI was registered by the Institute for State Control of Veterinary Biologicals and Medicines of the Czech Republic for support in the treatment of feline rhinotracheitis, a herpesvirus infection, and non-effusive form of Feline Infectious Peritonitis (FIP). Vetimmune PI is a clear oral liquid distributed in packs of 6 x 10 mL vials. Sales inquiries should be directed to Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript. or telephone number +420 777 551 855.

Panda Plus s.r.o. has been active on the Czech market since 1993 and is involved with the import and distribution of veterinary medicines and supplies for dogs, cats, horses, and other companion animals. The company strives to bring to the Czech market innovative and unique products that are beneficial for the development and improvement of the care and wellbeing of companion animals. Panda Plus

K OKAMŽITÉMU ZVEŘEJNĚNÍ

2. května 2017, Sobočice, Česká republika. Panda Plus s.r.o. oznamuje uvedení na trh přípravku VETIMMUNE PI v České republice. Jde o imunomodulační veterinární přípravek vyráběný firmou Sass & Sass, Inc. (USA). VetImmune PI byl zaregistrován Ústavem pro státní kontrolu veterinárních léčiv a biopreparátů v Brně jako podpůrný prostředek při léčbě rhinotracheitidy koček (herpesvirus felis)  a suché formy infekční peritonitidy koček (FIP). VetImmune PI je průzračná tekutina v balení po 6 lahvičkách o obsahu 10 ml. Poptávka a objednávky směřujte na Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript. nebo na telefonní číslo +420 777 551 855.

Panda Plus s.r.o. je aktivní na českém trhu od roku 1993. Zabývá se dovozem a distribucí veterinárních léčiv a doplňků pro psy, kočky, koně a další společenská zvířata. Firma se snaží přinášet na trh inovativní a unikátní produkty prospěšné pro zlepšení péče a pro zlepšení pohody společenských zvířat.